EKŞİ MAYALI EKMEK İSTERSENİZ...

EKŞİ MAYALI EKMEK  İSTERSENİZ...
...BUYRUN, BİR DİLİM ALINIZ

27 Nisan 2010 Salı

TAVA EKMEĞİEvde tava ekmeği yapmak çok kolay. Hepimizin evinde çelik tava veya alçak boylu çelik tencere vardır, sanırım. İşte, ana malzememiz bu. Gerisi, her zamanki ekmek hamurunuzu yapmaya ve biraz daha uzun süre mayalamaya kalmış.

Malzemeler:

- 2 su bardağı normal un, 2 su bardağı kepekli un
- 2 tatlı kaşığı toz maya
- 1 tatlı kaşığından az deniz tuzu
- 3 tatlı kaşığı esmer toz şeker
- 320 ml. su ve istenirse süt karışımı
- Tavayı yağlamak için az zeytinyağı

Yapılışı:

- Ilık su, süt karışımı içine mayayı, tuzu ve şekeri koyup karıştırın. 10-15 dakika bekleyin, bu arada mayalı suyun üstü hafif hafif kabarmaya başlayacaktır.

- Unu genişçe bir kaba koyup, ortasını havuz gibi açtıktan sonra, mayalı karışımı ekleyin. 6-10 dakika yoğurup, çok yumuşak olmayan bir hamur haline getirin.

- Hamuru, hafif yağlanmış bir tencereye koyup, ağzını kapatın. Bu şekilde ılık bir yerde en az 1 saat, tercihen 2 saat kadar kabarmaya bırakın.

- Bu sürenin sonunda, biraz (1-2 dakika) daha yoğurup, gazını alın ve yağladığınız ekmek pişirme tavasına hamuru koyun. Tavanın kapağını kapatıp, ılık bir yerde tekrar kabarması için 30 dakika kadar bekleyin.

- Fırının ısısını önce 220 C'ye getirin, tavayı fırına yerleştirin ve tavanın ağzı kapalı olarak 20 dakika pişirin. Pişirmenin ilk 10 dakikasında, ekmeğin üstüne keskin bir bıçakla uzunlamasına bir çizik yapın.

- 20 dakikadan sonra tavanın kapağını alın, ısıyı 200 C'ye indirin ve yaklaşık 20-30 dakika daha, altı ve üstü kızarana dek, pişirin.

- Bu süre sonunda, önce fırından sonra tavadan çıkarın ve bir telin üzerinde ılınmaya bırakın. Soğuduktan sonra kesebilirsiniz.
Bu tarifin denemesini tam iki sene önce yapmışım.
Bugün internette gezinirken, çok benzer bir tarife rastladım. Biraz su miktarı az, biraz un karışımı farklı oranda. Asıl önemli fark mayanın çok daha az oluşu ve uzun süre hamurun bekletilmesi.
Aşağıdaki video uygulamalı, tava ekmeği yapımını gösteriyor. Şuradaki linke giderseniz dahası var.
.

4 yorum:

fatma sancak dedi ki...

allahım yaa :)) maya koktu burnuma, ahh tereyağı sıcak... iş değiştirdim efendim ve vakit bulamıyorum, çok yorucu :) aslında yorucu işleri severim de ekmek falan yapamıyorum işte :/

Ekmekcikız dedi ki...

Fatmacığım,
Videoyu izlersen, bu tarifin kesinlikle zaman fıkaraları için olduğunu göreceksin.
Yani, o kadar canın çektiyse eziyet etme kendine ve dene, diye söylüyorum.
:)

nalan dedi ki...

sonunda bu ekmek işi yüzünden gözümü kararttım kendime hecha tencere aldım. ilk senin tarifinle girişmeyi düşünüyorum.
umarım harika bir ekmek yaparım yoksa koca tencereyi kafama kafama vurmak var işin ucunda:)

Ekmekcikız dedi ki...

Nalancığım,
Emin ol, harika bir sonuç alacaksın! Yapınca bana haber ver, tencereyi kiralarım senden, böylece parasını çıkartırsın!
:)))